Sportsplex Track Showcase indoor track & field meet, Wayne K. Curry Prince George's Sports and Learning Complex
Landover MD
Sunday, February 24, 2019

  • Track results are all HAND-TIMED by Melvin Fields and compiled by Jay Jacob Wind
  • Send additions or corrections
      ##   Name                                              G     Age     City State                               Mark
          ==========================                         =     ===     ========================               ========
          1600 Meter Run
      1   Max Greczyn                                        M      18     Arlington VA                           4:19.72
          ==========================                         =     ===     ========================
          One Mile
      1   Alex Stickney                                      M      25                                            4:47.53
      2   Patrick Sullivan                                   M      29                                            5:14.23
      3   Andrew Dalcin                                      M      22                                            5:14.38
      4   Brad Byrnes                                        M      39     Alexandria VA                          5:18.67
      5   Josh Kiner                                         M      35     Greenbelt MD                           5:26.14
      6   Carolyn Demaree                                    F      24     Washington DC                          6:04.08
      7   Terry McLaughlin                                   M      58     Spotsylvania VA                        6:09.10
      8   Curtis Earl Davis                                  M      61     Gaithersburg MD                        6:17.50
      9   Mary Lowe Mayhugh                                  F      62     Washington DC                          6:58.03
      10  Robin Moon                                         F      60     Yorktown VA                            7:35.59
      11  Tami Graf                                          F      82     Lusby MD                               10:59.89
          ==========================                         =     ===     ========================
          800 Meter Racewalk
      1   Jim Wass                                           M      66     Riverdale MD                           5:04.00
          ==========================                         =     ===     ========================
          3000 Meter Racewalk
      1   Denny Bradecamp                                    M      49     Fredericksburg VA                      19:58.70
      2   John Morrison                                      M      70     Essex MD                               21:12.10
      3   Terry McLaughlin                                   M      58     Spotsylvania VA                        24:14.20
      4   Elizabeth Jill Hancock                             F      66     Falls Church VA                        25:25.40
      5   Tami Graf                                          F      82     Lusby MD                               28:07.40
          ==========================                         =     ===     ========================
          55 Meter Run
      1   Noah Smith                                         M      HS                                            0:07.58
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Run
      1   Ella Rogers                                        F      51     ITS                                    0:08.80
      2   Rose Delmania Green                                F      80     Upper Marlboro MD                      0:11.09
      3   Erin Lavelle                                       F      40                                            0:11.23
      4   Zara Ellis Sadler                                  F      49                                            0:15.01
      5   Elizabeth Jill Hancock                             F      66     Falls Church VA                        0:15.35
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Run
      1   Dennis Logan                                       M             Highlanders                            0:07.21
      2   Glenn Brian Staples                                M      50     Severna Park MD                        0:07.91
      3   Curtis Muhammad                                    M      53     Odenton MD                             0:08.22
      4   Mark K. Jones                                      M      64     Shepherdstown WV                       0:08.33
      5   Andrei Trach                                       M      45     Laurel MD                              0:08.46
      6   Robert Koontz                                      M      75     Washington DC                          0:08.88
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Run
      1   Caleb R. Baum                                      M      35                                            0:07.38
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Run
      1   George Onyenyeonwu                                 M      52     Andrews AFB MD                         0:08.13
      2   Pino Hildreth                                      M      38                                            0:08.70
      3   Wally Hildreth                                     M      43                                            0:08.86
      4   Cortez Austin                                      M      71     Upper Marlboro MD                      0:09.11
      5   Ronald Jones                                       M      82     Bowie MD                               0:10.85
      6   Unknown Runner                                                                                          0:11.96
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Hurdles
      1   Dr. Koura Gibson                                   F      54     Washington DC                          0:09.64
          ==========================                         =     ===     ========================
          60 Meter Hurdles
      1   Nathan Rollins                                     M      39                                            0:08.08
          ==========================                         =     ===     ========================
          400 Meter Run
      1   Adam S. Alderton                                   M      44     Alexandria VA                          0:54.84
      2   Charles E. Iliff                                   M      45     Annapolis MD                           0:59.18
      3   Noah Smith                                         M      HS                                            1:02.40
      4   Pino Hildreth                                      M      38                                            1:09.96
          ==========================                         =     ===     ========================
          800 Meter Run
      1   Alex Stickney                                      M      25                                            2:14.27
      2   David James Sullivan                               M      56     Alexandria VA                          2:38.20
      3   Carolyn Demaree                                    F      24     Washington DC                          2:47.66
          ==========================                         =     ===     ========================
          200 Meter Run
      1   Unknown Runner                                                                                          0:23.45
      2   Adam S. Alderton                                   M      44     Alexandria VA                          0:25.09
      3   Noah Smith                                         M      HS                                            0:26.74
      4   Bob Draim                                          M      64     Alexandria VA                          0:37.22
      5   Mary Lowe Mayhugh                                  F      62     Washington DC                          0:40.25
      6   Mark E. Pinkus                                     M      63     Baltimore MD                           0:41.03
      7   Ida Draim                                          F      63     Alexandria VA                          0:41.18
      8   Betty Blank                                        F      66     Falls Church VA                        0:49.82
      9   Zara Ellis Sadler                                  F      49                                            0:57.84
          ==========================                         =     ===     ========================
          3000 Meter Run
      1   Michael Johnson                                    M                                                    11:22.42
      2   Josh Kiner                                         M      35     Greenbelt MD                           11:25.79
      3   David James Sullivan                               M      56     Alexandria VA                          13:13.51
      4   Kirk Gordon                                        M      63     Glenn Dale MD                          13:37.07
      5   Mary Lowe Mayhugh                                  F      62     Washington DC                          13:58.59
      6   Ida Draim                                          F      63     Alexandria VA                          14:07.76
      7   Bob Draim                                          M      64     Alexandria VA                          14:09.26
      8   Betty Blank                                        F      66     Falls Church VA                        15:18.34
          ==========================                         =     ===     ========================
          Shot Put
      1   Amandine Kandi Masakidi                            F      30     Alexandria VA                           11.31m
      2   Trinity Franklin                                   F      15     Glenarden Track Club                    10.84m
      3   Shantia Creek                                      F      16                                             09.83m
      4   Kiah Riley                                         F      18                                             09.08m
      5   Mary L. Wilkins                                    F      58     District Heights MD                     08.32m
      6   Penelope Ingles                                    F      42     Arlington VA                            07.34m
      7   Diana Avalos                                       F      16                                             05.84m
      8   Tami Graf                                          F      82     Lusby MD                                04.72m
      9   Elizabeth Jill Hancock                             F      66     Falls Church VA                         03.16m
          ==========================                         =     ===     ========================
          Shot Put
      1   Dan Giuliana                                       M                                                     18.11m
      2   Dominic Hawkins                                    M      17                                             13.45m
      3   Ibrahim Babiker                                    M      41     Springfield VA                          12.29m
      4   Wesley Barnes                                      M      18     Upper Marlboro MD                       12.08m
      5   James J. Keys                                      M      53     Herndon VA                              11.35m
      6   John Porter Jr.                                    M      40     TNT International Racing Club           10.77m
      7   Christopher Daniels                                M      25     Toledo OH                               10.14m
      8   Patrick McGinley                                   M      40     Vienna VA                               09.03m
      9   Curtis C. Morgan                                   M      76     Falls Church VA                         07.81m
      10  Isaiah R. Myers                                    M      17     Upper Marlboro MD                       07.15m
          ==========================                         =     ===     ========================
          Weight Throw
      1   John Porter Jr.                                    M      40     TNT International Racing Club           13.97m
      2   Rufus Pleasant Jordan, Jr.                         M      69     Smyrna DE                               12.54m
      3   Kiah Riley                                         F      18                                             12.04m
      4   Wesley Barnes                                      M      18     Upper Marlboro MD                       12.04m
      5   Mary L. Wilkins                                    F      58     District Heights MD                     10.74m
      6   James W. Pearce                                    M      73     Columbia MD                             09.17m
      7   Penelope Ingles                                    F      42     Arlington VA                            09.07m
      8   Dominic Hawkins                                    M      17                                             09.02m
      9   Trinity Franklin                                   F      15     Glenarden Track Club                    07.56m
      10  Shantia Creek                                      F      16                                             07.16m
      11  Isaiah R. Myers                                    M      17     Upper Marlboro MD                       05.43m
          ==========================                         =     ===     ========================
          SuperWeight Throw
      1   John Porter Jr.                                    M      40     TNT International Racing Club           08.39m
      2   Mary L. Wilkins                                    F      58     District Heights MD                     06.94m
      3   James J. Keys                                      M      53     Herndon VA                              06.88m
      4   Penelope Ingles                                    F      42     Arlington VA                            05.97m
      5   Rufus Pleasant Jordan, Jr.                         M      69     Smyrna DE                               05.58m
      6   James W. Pearce                                    M      73     Columbia MD                             04.93m
      7   Chris Daniel                                       M      60                                             04.69m
          ==========================                         =     ===     ========================