ITS Open Track & Field Meet
Hoxton Field House, Episcopal High School, Alexandria VA
Sunday, February 10, 2019
Results by George Harris of ITS and James Barr and Jay Jacob Wind of PVTC
Send additions or corrections
Elite performances:
High jump: Park Riley M 18 Manassas VA 1.94m
Shot put: Trinity Franklin F 14 10.42m
EVENT: 1600 M RUN H1
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Mark Walchinsky M 40 Alexandria VA 4:51.41
2. Peter Bandettini M 53 Bethesda MD 5:05.10
3. Andrew Oxendine M 45 Harpers Ferry VA 5:11.94
4. Mark Neff M 56 Derwood MD 5:14.42
S. Louise Kelley F 55 Potomac MD 5:51.88
EVENT: 1600 M RUN H2
HEAT 2
Name G Age City Mark
1. Bruce Becker M 57 Chevy Chase MD 5:54.50
2. Ted Poulos M 57 McLean VA 6:16.35
3. Ronald Molteni M 53 Arlington VA 6:26.34
4. Kevin Shea M 60 Hamilton VA 6:51.27
S. Terry McLaughlin M 58 Spotsylvania VA 6:53.09
6. Bob Draim M 64 Alexandria VA 6:58.44
7. Mary Lowe Mayhugh F 62 Washington DC 6:58.53
8. Regine F 16 7:33.79
9. Jay Jacob Wind M 69 Arlington VA 8:21.81
EVENT: 1600 M RUN H3
HEAT 3 (HS-Boys)
Name G Age City Mark
1. Unknown Runner 4:49.47
2. Henok Eshetu M 16 4:59.69
3. M. Abdurahman M 18 4:59.74
4. Jaelson White M 5:21.76
S. Jah T. Whyte M 11 Woodbridge VA 5:31.63
6. Ryan Klog M 5:34.16
7. Matthew Galbrehn M 15 5:35.08
EVENT: 1600 M RUN (mixed) H4
HEAT 4
Name G Age City Mark
1. Samuel Kunye M 14 7:05.94
2. Mahina Hagans F 14 Woodbridge VA 7:13.21
3. Psalm Jones F 14 Dale City Lightning 7:13.54
4. Emma Johnston F 14 7:30.97
5. Anthony Penaloza M 12 Woodbridge VA 7:40.05
EVENT: 3200 M RUN
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Jaelson White M 11:30.14
2. Ted Poulos M 57 McLean VA 12:43.13
3. Terry McLaughlin M 58 Spotsylvania VA 12:52.13
4. Christopher Johnston M 55 Fairfax VA 13:14.01
5. Jah T. Whyte M 11 Woodbridge VA 13:39.00
6. Mary Lowe Mayhugh F 62 Washington DC 13:51.52
7. Emma Johnston F 14 13:59.45
8. Jay Jacob Wind M 69 Arlington VA 17:41.29
9. Tami Graf F 82 Lusby MD 24:22.41
EVENT: 200 M RUN (women) H1
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Jill Mock F 38 Columbia MD 29.06
2. Jordan Dabney F 18 Dulles VA 29.30
3. Zakiyya Muhammad F 41 Etters PA 30.61
EVENT: 200 M RUN (women) H2
HEAT 2
Name G Age City Mark
1. Yasmeen Tyler F 41 Philadelpia PA 31.08
2. Ella Rogers F 51 ITS 31.40
3. Sandy Lee Triolo F 56 Baltimore MD 31.94
EVENT: 200 M RUN (men) H3
HEAT 3
Name G Age City Mark
1. Ernest Rutherford M 40 Fairfax VA 24.62
2. Adam S. Alderton M 44 Alexandria VA 25.53
3. Norris Hanes M 51 Waldorf MD 25.66
EVENT: 200 M RUN (men) H4
HEAT 4
Name G Age City Mark
1. DJavon White M 24.39
2. Jason White M 36 Lorton VA 25.45
3. Glenn Brian Staples M 50 Severna Park MD 26.73
EVENT: 200 M RUN (mixed) H5
HEAT 5
Name G Age City Mark
1. David Scott M 49 Springfield VA 26.38
2. Grace Liang F 32 Greater Boston Track Club 29.55
3. Andrei Trach M 45 Laurel MD 29.79
EVENT: 200 M RUN (men) H6
HEAT 6
Name G Age City Mark
1. Bryson Riddick M 18 Sterling VA 25.24
2. Zacheriah Carpenter M 15 27.73
3. John Davis M 15 Woodbridge VA 27.99
EVENT: 200 M RUN (women) H7
HEAT 7
Name G Age City Mark
1. Hannah C. Phillips F 66 Alexandria VA 37.05
2. Katherine E. (Keg) Good F 61 Woodbridge VA 37.08
3. Rose Delmania Green F 80 Upper Marlboro MD 41.87
EVENT: 200 M RUN (mix) H8
HEAT 8
Name G Age City Mark
1. Landyn Burges M 13 Woodbridge VA 30.40
2. Jaylen Branch M 14 30.92
3. Pamela J. Zelaya F 53 Towson MD 32.42
4. Dan Williams M 69 Reston VA 33.63
EVENT: 200 M RUN (mix) H9
HEAT 9
Name G Age City Mark
1. Ronald Jones M 82 Bowie MD 50.18
2. Penelope Ingles F 42 Arlington VA 2:22.35
3. Laura Ingles F 72 Arlington VA 2:22.73
EVENT: 200 M RUN (women HS) H10
HEAT 10
Name G Age City Mark
1. Lyana Orneal F 14 27.71
2. Lena Gooden F 13 Manassas VA 27.85
3. A'Jahnae Eastwick F 13 30.33
4. Ke'Shae Wright F 14 30.44
S. Cayla Morgan F 15 36.06
EVENT: 200 M RUN (men) H11
HEAT 11
Name G Age City Mark
1. T. Smith M 13 24.39
2. Cameron Johnson M 15 Fort Washington MD 27.81
3. Ethelbert Peters M 69 Mount Rainier MD 31.03
4. Ronald Molteni M 53 Arlington VA 35.92
5. Jay Jacob Wind M 69 Arlington VA 1:00.04
EVENT: 400 M RUN (women) H1
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Ke'Shae Wright F 14 1:09.11
2. A'Jahnae Eastwick F 13 1:11.75
3. Louise Kelley F 55 Potomac MD 1:16.56
4. Zakiyya Muhammad F 41 Etters PA 1:31.74
5. Rose Delmania Green F 80 Upper Marlboro MD 1:57.29
EVENT: 400 M RUN (women) H2
HEAT 2
Name G Age City Mark
1. Lena Gooden F 13 Manassas VA 1:05.24
2. Lyana Orneal F 14 1:05.82
3. Jordan Dabney F 18 Dulles VA 1:07.76
4. Reynolds F 17 1:11.55
EVENT: 400 M RUN (men) H3
HEAT 3
Name G Age City Mark
1. Jason White M 36 Lorton VA 1:02.53
2. David Scott M 49 Springfield VA 1:02.81
3. Jaelson White M 1:06.31
4. Anthony Penaloza M 12 Woodbridge VA 1:18.74
EVENT: 400 M RUN (women) H4
HEAT 4
Name G Age City Mark
1. Zacheriah Carpenter M 15 1:10.97
2. Landyn Burges M 13 Woodbridge VA 1:11.25
3. John Davis M 15 Woodbridge VA 1:13.87
EVENT: 400 M RUN (women) H5
HEAT 5
Name G Age City Mark
1. Bryson Riddick M 18 Sterling VA 53.63
2. Thomas Smith IV M 15 53.66
3. DJavon White M 53.78
EVENT: HIGH JUMP (mixed)
Name G Age City Mark
1. Park Riley M 18 Manassas VA 1.94m
2. James Barr M 51 Arlington VA 1.62m
3. Sabrina Sokol F 17 Ashburn VA 1.52m
4. James Barrineau M 63 Burke VA 1.48m
5. Curtis C. Morgan M 76 Falls Church VA 1.37m
6. Ella Rogers F 51 ITS 1.32m
7. Patrick McGinley M 40 Vienna VA 1.22m
8. Anthony Markley M 64 Lovettsville VA NH
EVENT: LONG JUMP (mixed)
Name G Age City Mark
1. Anthony Markley M 64 Lovettsville VA 3.94m
2. Patrick McGinley M 40 Vienna VA 4.54m
3. Grace Liang F 32 Greater Boston Track Club 4.72m
4. Katherine E. (Keg) Good F 61 Woodbridge VA 2.16m
S. Bryson Riddick M 18 Sterling VA 5.13m
6. James Barrineau M 63 Burke VA 4.28m
7. John Porter Jr. M 40 TNT International Racing Club 5.57m
8. Cameron Johnson M 15 Fort Washington MD 4.51m
9. Psalm Jones F 14 Dale City Lightning 3.50m
10. Ernest Rutherford M 40 Fairfax VA 5.57m
11. Sabrina Sokol F 17 Ashburn VA 4.85m
12. Jeff Young M 70 McLean VA 3.46m
13. Curtis C. Morgan M 76 Falls Church VA 3.20m
14. James Barr M 51 Arlington VA 4.79m
15. Tracey Lynne Berryman Battle F 51 Silver Spring MD 4.60m
EVENT: SHOT PUT (mixed)
Name G Age City Mark
1. Jeff Young M 70 McLean VA 11.19m
2. Trinity Franklin F 14 Glenarden Track Club 10.42m
3. Demya Campbell F 15 10.20m
4. Naomi Woolfolk F 13 Manassas VA 9.09m
5. Dorian Dabney M 17 Dulles VA 9.01m
6. Lamont Gibson M 73 Clinton MD 8.92m
7. Curtis C. Morgan M 76 Falls Church VA 8.43m
8. Anthony Markley M 64 Lovettsville VA 8.10m
9. Penelope Ingles F 42 Arlington VA 7.80m
10. Lioudmila W. Anfilofyeva F 62 Alexandria VA 6.13m
11. Elizabeth Jill Hancock F 66 Falls Church VA 3.30m
EVENT: TRIPLE JUMP
Name G Age City Mark
1. Patrick McGinley M 40 Vienna VA 10.78m
2. Cameron Johnson M 15 Fort Washington MD 10.61m
3. Dr. Koura Gibson F 54 Washington DC 8.57m
4. Hannah C. Phillips F 66 Alexandria VA 6.56m
5. Tami Graf F 82 Lusby MD 3.22m
EVENT: 60 M H1
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Ernest Rutherford M 40 Fairfax VA 7.41
2. Norris Hanes M 51 Waldorf MD 7.55
3. DJavon White M 7.58
4. Jason White M 36 Lorton VA 7.66
S. Adam S. Alderton M 44 Alexandria VA 7.85
6. Glenn Brian Staples M 50 Severna Park MD 8.15
EVENT: 60 M H2
HEAT 2
Name G Age City Mark
1. John Porter Jr. M 40 TNT International Racing Club 7.81
2. Clifton Quarrie M 58 Beltsville MD 7.81
3. Jeff Gold M 56 Odenton MD 7.84
4. Grace Liang F 32 Greater Boston Track Club 8.08
S. Jill Morris F 58 Hollywood MD 8.36
6. Zakiyya Muhammad F 41 Etters PA 8.61
EVENT: 60 M H3 (women)
HEAT 3
Name G Age City Mark
1. Ella Rogers F 51 ITS 8.94
2. Sandy Lee Triolo F 56 Baltimore MD 9.07
3. Amandine Kandi Masakidi F 30 Alexandria VA 9.11
4. Yasmeen Tyler F 41 Philadelpia PA 9.12
5. Lorraine Johnson F 48 Silver Spring MD 9.22
EVENT: 60 M H4 (men)
HEAT 4
Name G Age City Mark
1. Keith Owens M 55 Edgewood MD 7.59
2. Thomas A. Jones M 65 Glenn Dale MD 7.78
3. Ethelbert Peters M 69 Mount Rainier MD 8.63
4. Anthony Markley M 64 Lovettsville VA 8.83
S. Robert Koontz M 75 Washington DC 9.10
6. Jeff Young M 70 McLean VA 10.11
EVENT: 60 M H5
HEAT 5
Name G Age City Mark
1. Katherine E. (Keg) Good F 61 Woodbridge VA 10.32
2. Hannah C. Phillips F 66 Alexandria VA 10.75
3. Rose Delmania Green F 80 Upper Marlboro MD 11.29
4. Thomas Gomillion M 76 Washington DC 11.43
S. Penelope Ingles F 42 Arlington VA 11.51
6. Ronald Jones M 82 Bowie MD 12.18
EVENT: 60 M H6
HEAT 6
Name G Age City Mark
1. Pamela J. Zelaya F 53 Towson MD 9.37
2. Elizabeth Jill Hancock F 66 Falls Church VA 15.72
3. Laura Ingles F 72 Arlington VA 30.00
EVENT: 60 M H7
HEAT 7
Name G Age City Mark
1. John Davis M 15 Woodbridge VA 9.87
2. Zacheriah Carpenter M 15 8.08
3. Andrei Trach M 45 Laurel MD 8.73
4. Jaylen Branch M 14 8.79
S. Landyn Burges M 13 Woodbridge VA 9.09
6. Dan Williams M 69 Reston VA 9.87
EVENT: 60 M H8
HEAT 8
Name G Age City Mark
1. Lyana Orneal F 14 8.29
2. Ke'Shae Wright F 14 9.07
3. Miya Goodwine F 14 9.10
4. A'Jahnae Eastwick F 13 9.11
EVENT: 60 M H9
HEAT 9
Name G Age City Mark
1. Lena Gooden F 13 Manassas VA 8.19
2. Jordan Dabney F 18 Dulles VA 8.51
3. Maya Dabney F 13 Dale City Lightning 8.86
4. Cayla Morgan F 15 8.87
EVENT: 4 X 400 RELAY (men 50+)
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Athletics East 4:41.13
EVENT: 800 METERS (mix)
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Mark Walchinsky M 40 Alexandria VA 2:12.98
2. Andrew Oxendine M 45 Harpers Ferry VA 2:13.33
3. Peter Bandettini M 53 Bethesda MD 2:22.74
4. David James Sullivan M 56 Alexandria VA 2:37.72
5. Sabrina Sokol F 17 Ashburn VA 2:41.33
6. Bruce Becker M 57 Chevy Chase MD 2:47.80
7. Mahina Hagans F 14 Woodbridge VA 2:49.45
8. Kevin Shea M 60 Hamilton VA 2:58.04
9. Anthony Penaloza M 12 Woodbridge VA 3:08.20
10. Jay Jacob Wind M 69 Arlington VA 4:09.37
EVENT: 1600 M WALK
HEAT 1
Name G Age City Mark
1. Aiko E. Barnes F 12 Oakton VA 9:52.73
2. Janet Davis F 61 10:29.01
3. John F. Morrison M 70 Essex MD 10:30.42
4. Jim Wass M 66 Riverdale MD 10:35.43
S. Thomas Augustine M 69 Woodbridge VA 11:02.58
6. Mary Lowe Mayhugh F 62 Washington DC 12:29.43
7. Lioudmila W. Anfilofyeva F 62 Alexandria VA 12.29.89
8. Terry McLaughlin M 58 Spotsylvania VA 12:38.83
9. Elizabeth Jill Hancock F 66 Falls Church VA 12:53.64
10. Terry D. Copeland M 81 Frederick MD 14:36.43
11. Tami Graf F 82 Lusby MD 15:02.50
EVENT: SHOT PUT
Name G Age City Mark
1. James Barr M 51 Arlington VA 13.82m
2. John Porter Jr. M 40 TNT International Racing Club 11.23m
3. Patrick McGinley M 40 Vienna VA 08.92m
4. Miya Goodwine F 14 08.22m
S. Sabrina Sokol F 17 Ashburn VA 08.06m
6. Pamela J. Zelaya F 53 Towson MD 07.87m
Amandine Kandi Masakidi F 30 Alexandria VA NM