2004 PARK BOND ISSUE ENDORSEMENTS THUS FAR:

Arlington County Board members Barbara Favola, Paul Ferguson, Jay Fisette, Walter Tejada, and Chris Zimmerman

Arlington County School Board members David Foster, Elaine Furlow, Libby Garvey, Mary Hynes, and Frank Wilson

State Delegates Adam Ebbin, Albert Eisenberg, and Robert Brink

Arlington County Sheriff Beth Arthur

Former State Delegate Karen Darner
 
 

Arlington Aquatics Club Boosters

Arlington Chamber of Commerce

Arlington County Civic Federation

Arlington County Democratic Committee

Arlington County Park and Recreation Commission

Arlington County Sports Commission

Arlington Soccer Association

Arlington Sun-Gazette

Arlington Travel Soccer Club

Arlington Women’s Soccer League

Friends of Arlington Parks

Potomac Valley Track Club

Wakefield High School PTA

Washington-Lee Athletic Booster Club

Yorktown High School PTA
 
 

Corinne Abbott, member, Park and Recreation Commission

Jackie Afram

Christer Ahl, member, Park and Recreation Commission; former member, North Tract Master Plan Task Force

Dean Amel, Chair, Environment and Energy Conservation Commission;  member, Urban Forestry Commission;  chair, North Tract Environmental Subcommittee

Eliza & Harry Bacas, Arlington Aquatics Coalition

Beth O'Connor Baker, Arlington Aquatics Coalition

Bob Ballen, Arlington Aquatics Coalition

Karen Ashbrook-Barnes, Arlington Aquatics Coalition

Charles Barnes, Arlington Aquatics Coalition

Andrew Barr, Better Sports Club of Arlington

James Barr, decathlete and multi-event chair, Potomac Valley Track Club;  veteran, U.S. Deployment in Iraq

Howard Beales, Arlington Aquatics Coalition;  member, Aquatics Committee of Sports Commission

Susan Beaulieu

Michael Beer

Gary Belan

Charlene Bickford

Liz Birnbaum

Suzanne Bolton, member, Park and Recreation Commission; president, Friends of Arlington Parks;  Arlington Aquatics Coalition;  vice chair, North Tract Indoor Design Subcommittee

Bill Braswell, Arlington Aquatics Coalition

Kerry Britton, Member, Urban Forestry Commission

Carrie Bromberg, Arlington Aquatics Coalition

Lewis Bromberg, president, Waverly Hills Civic Association;  chair, Neighborhood Traffic Calming Commission;  vice-chair, Neighborhood Conservation Advisory Committee

Mark & Nancy Buchholz

Elizabeth Bull

Kevin Carey, member, Sports Commission; member, Aquatics Committee of Sports Commission

Sally Carson, Arlington Aquatics Coalition

Eric Cassel, former member, North Tract Master Plan Task Force

Louise Chestnut, member, Environment and Energy Conservation Commission

Donald Clarke, past president, Arlington Ridge Civic Association;  former member, North Tract Task Force

Stephen Cleary, Arlington Aquatics Coalition

William Connolly, member, member, Aquatics Committee of Sports Commission

Jane Constantine

Sally Cooper, member, North Tract Master Planning Task Force

Lyndell Core, chair, Urban Forestry Commission

Alisa Cowen, member, Urban Forestry Commission

Shannon Cunniff

Darnell Carpenter, member, Fiscal Affairs Advisory Commission

Jeff DeHart

Prentiss de Jesus, Arlington Aquatics Coalition

Ed Demoney, former member, Park and Recreation Commission

Lucy Denney

David DiNardo, Arlington Aquatics Coalition

Rich Dooley, member, Environment and Energy Conservation Commission

Lynn & Mark Dorfman

Tamara Dreyfus, Arlington Aquatics Coalition

Irene Dudley

Harley Duncan, Arlington Aquatics Coalition

Russell Duncan, Arlington Aquatics Coalition

Nancy Etkin, member, Fiscal Affairs Advisory Commission; executive director, Arlington Travel Soccer Club

Peter Fallon, past president, Donaldson Run Civic Association

Steve Ferber

Anne Fisher, member, Urban Forestry Commission

Larry Finch, member, Urban Forestry Commission;  co-chair, Civic Federation Parks and Recreation Committee;  board member, Friends of Arlington Parks

James Finley

Janine Finnell

Alfred Foreman, member, Sports Commission

Samantha & John Foti

Teera & McGehee Games, Arlington Aquatics Coalition

Steve Gell

Martha Cole Glenn, former member, Park and Recreation Commission

Julie Goler

Reneé & Jeff Gorsky

Madi Green

Mark A. Greenwood

Paul Gruber, Board member and former president, Friends of Arlington Parks

Peter Guerrero, member, Environment and Energy Conservation Commission

Ron Haddox

Rebecca Halbe

Brian Hannigan, chair, Sports Commission

Peter Harnik

Eric Harold, member, Environment and Energy Conservation Commission

Sarah Harrs

Carol A. Harvey, Arlington Aquatics Coalition

Joy Hecht

Bryna Helfer

Edna Hernandez

Tanya Hileman

Patricia & Rob Hines, Arlington Aquatics Coalition

Dwight Hlustick, member, Bicycle Advisory Committee

Moses Hillegas

Cynthia Hilton

Bob Hirama, former member, Park and Recreation Commission

Van Hoffman, Arlington Aquatics Coalition

Peg Hogan

Kristen & Patrick Hope

Randall Humm, Arlington Aquatics Coalition

Jim Hurysz

Carrie Johnson, member, Planning Commission;  vice-chair, North Tract Oversight and Implementation Committee;  former co-chair, North Tract Master Plan Task Force

Terry (Mary T.) Johnson, Arlington Soccer Association

Fred Jones

Isabel Kaltenbach

Herschel & Ruth Kanter

Carolyn Kaucher, Arlington Aquatics Coalition

Rose Kehoe, Arlington Aquatics Coalition

Val Kitchens

Amy & Jay Kress, Arlington Aquatics Coalition

Nishanka Lahr, Arlington Aquatics Coalition

Dave Lassiter, Arlington Aquatics Coalition

David & Nancy Leach, Arlington Aquatics Coalition

John & Jeanne Logtens

Alfonso Lopez, member, Fiscal Affairs Advisory Commission

D.K. Lynn

John & Willa Marr

Kathie Bailey Mathae

Jack & Susan Mayo

Doug McLennan, member, Fiscal Affairs Advisory Commission

Anne Segrest McCulloch, Arlington Aquatics Coalition

Scott McGeary

John McLaughlin, Arlington Soccer Association

Rebecca Mead, member, Urban Forestry Commission

Bobby Meeks, Arlington Aquatics Coalition

John Milliken, member, Northern Virginia Regional Park Authority Board; former member and chair, Arlington County Board

Cam Modecki, member, Fiscal Affairs Advisory Commission

Kathy & Guy Molina, Arlington Aquatics Coalition

Don Mozingo, former member, Park and Recreation Commission

Allen Muchnick, member, Bicycle Advisory Committee

Bill Murray, member, Sports Commission

Dr. Michael Murtha, member, Environment and Energy Conservation Commission

Betty Nelson

Warren L. Nelson, member, Fiscal Affairs Advisory Committee

Tim Nixon, Arlington Aquatics Coalition

Karen Olmsted, member, Sports Commission

Marie Pierre Meno Orsinger

Peter Owen

Jim Quesenberry

Eric Parker

Bruce Pearson

Betty Plummer

Melissa B. Pooré

Suzan Prokop

Dan Radke, president, Bellevue Forest Civic Association

Scott & Gwyneth Radloff, Arlington Aquatics Coalition

Michael Raizen, member, Environment and Energy Conservation Commission

Marion Recktenwald, Arlington Aquatics Coalition

Richard R. Rhoads, member, Better Sports Club of Arlington

W.T. Ritman

Michelle Robinson

Larry Rodriguez, member, Sports Commission

Jesse Rosenthal, member, Sports Commission

Doug Ross, member, Sports Commission;  chair, Aquatics Committee of Sports Commission;  Arlington Aquatics Coalition;  chair, North Tract Indoor Design Subcommittee

Lynne Ross, Arlington Aquatics Coalition

Maureen Ross

Peter Rousselot

Jason Rylander, member, Park and Recreation Commission

Ted Saks, member, Planning Commission;  former member, North Tract Master Plan Task Force

Marie Sansone, member, Environment and Energy Conservation Commission

Carol Sargent, Arlington Aquatics Coalition

Terry Savela

Lew Sawyer

James Scarborough, secretary-treasurer, Arlington Cooperative Running Club;  treasurer, Washington Running Club

Chris Scheer

Elinor Schwartz, member, Park and Recreation Commission

Howard Seamens, Arlington Aquatics Coalition

Else Selman, Arlington Aquatics Coalition

Mike Shafer

Herb Shaffer, member, Sports Commission

Ruth Sievers

Neal Sigmon, vice-chair, Park and Recreation Commission;  vice-chair, North Tract Outdoor Design Subcommittee

Eric Sildon, member, Park and Recreation Commission

George Silva, member, Environment and Energy Conservation Commission

Katie Slye, Arlington Aquatics Coalition

Janet Smith

Toby Smith, chair, Park and Recreation Commission;  chair, North Tract Oversight and Implementation Committee;  former chair, North Tract Master Plan Task Force

Lisa Sockett

Scott Springston

Michael T. Steger, member, Park and Recreation Commission

Tiziana Stella

Richard Stern, Arlington Aquatics Coalition

Carole Sullivan, Arlington Aquatics Coalition

Sharon Sundial

Eric V. Swanson

Tony Taylor, Arlington Aquatics Coalition;  vice-chair, North Tract Indoor Design Subcommittee

Meghan Thiel, Arlington Aquatics Coalition

Patricia L. Thiel, Arlington Aquatics Coalition

Kurt Thiel, Arlington Aquatics Coalition

Andres Tobar

Pat Thurston

Jane Tingley, Arlington Aquatics Coalition

Grace Tippett

George Towner, former director, Northern Virginia Regional Parks Authority;  member, Sports Commission;  Arlington Soccer Association

Jack Turner

James Turpin, member, Fiscal Affairs Advisory Committee

Dave Tyahla, member, Sports Commission;  chair, North Tract Outdoor Design Subcommittee

Maria Velikonja, Potomac Valley Track Club

Douglas Watson, Arlington Aquatics Coalition

Nancy Weinberg, Arlington Aquatics Coalition

Martin Wells, Arlington Aquatics Coalition

Aileen Whitfill, Arlington Aquatics Coalition

Jay Jacob Wind, co-chair, Civic Federation Parks and Recreation Committee;  former chair, Park and Recreation Commission;  past president, Arlington Heights Civic Association

Judith Yoder, Arlington Aquatics Coalition

Julie Zalkind